Okulary to coś więcej niż stylowe oprawki, zapewniają ostrość widzenia, dbają o zdrowie naszych oczu. Zauważ że oczy każdego z nas, różnią się od siebie. Okulary to indywidualny wybór.

Atrakcyjnie niska cena i fikuśne kształty oprawek zabiegają o naszą uwagę w praktycznie każdym supermarkecie, na bazarze, w sklepach z pamiątkami w turystycznych miejscowościach a nawet aptekach i drogeriach. Zachęcają do zakupu naklejkami próbującymi nas przekonać o posiadanych filtrach i mocach, często nawet wyglądającymi dość wiarygodnie i profesjonalnie. do tego ta cena, czy warto fatygować się do profesjonalnego optyka, skoro możemy kupić nowe okulary tu i teraz, za niecałe 15zł? przymierzamy pare par okularów, te są ładne, i wydaje mi się że całkiem dobrze w nich widzę. I kupujemy gotowe okulary z targowiska, zadowoleni z taniego wyboru. wyglądają podobnie, przecież nie mogą się wiele różnić od profesjonalnych okularów od optyka prawda? Nieprawda. mogą i różnią się, i to bardzo. Ufanie jakości bazarkowych okularów to błąd i to poważny, oto w czym rzecz: masowo produkowane w krajach trzeciego świata, importowane na kilogramy, tandetne i nietrwałe, wykonane z tanich plastików bazarkowe okulary szkodzą naszym oczom bardziej, niż moglibyśmy to sobie wyobrazić. Lista potencjalnych zagrożeń jest długa – zaczynając od dyskomfortu użytkowania, bólu oczu, głowy, migren, aż po znaczące pogłębienie się wady wzroku. Przed zakupem bazarkowych okularów pomyśl chwilę czy to ryzyko się opłaca, zdrowie i bezpieczeństwo nie ma swojej ceny.

Istnieje wiele parametrów które charakteryzują budowę oka, jest wiele detali na które optyk okulista zwraca uwagę badając twój wzrok, gdy dobiera okulary do twoich potrzeb. Okulary zawsze powinny być dobieranie indywidualnie do twoich oczu i fizjonomii twarzy, warto poświęcić chwilę czasu by dobrać właściwe rozwiązanie. Jedynie dokładne, wspierane wiedzą i doświadczeniem specjalisty, sumienne dobranie okularów, zagwarantuje Ci wyraźne, zdrowe i komfortowe widzenie, zatrzyma pogłębianie wady wzroku. Okulary korekcyjne to wyrób medyczny. Szkła okularowe, które są montowane w oprawach korekcyjnych, przepisywane są przez specjalistę okulistę lub optometrystę na podstawie wyniku badania wzroku.

Osoby kupujące bazarkowe okulary dokonują takiego wyboru głównie z powodu nieznajomości tematu i braku świadomości potencjalnych zagrożeń. Gotowe okulary mają moce sferyczne,  jednakowe dla obu oczu. Dlatego u osób, których wada wzroku oka prawego i lewego różni się, nawet nieznacznie, gotowe okulary mogą powodować bóle oczu, bóle głowy, niedowidzenie jednego oka.Na dłuższą metę będą powodowały pogłębianie się wady wzroku. Masowo produkowane okulary nie uwzględniają astygmatyzmu, w związku z tym nie nadają się dla osób z tą wadą. Nie uwzględniają również tak istotnych parametrów jak chociażby indywidualny rozstaw źrenic, a przecież każdy z nas ma inne wymiary i kształt głowy, inny, czasem asymetryczny, rozstaw oczu. Okulary ze źle dopasowanym rozstawem środków optycznych będą powodować dyskomfort, bóle głowy i oczu, migreny, pogłębianie się wady wzroku. Przy patrzeniu w dal w z powodu zbyt niskiej jakości soczewek, mogą powodować przekłamania obrazu. Może się to okazać nawet niebezpieczne podczas prowadzenia samochodu, mogąc prowadzić do błędnego oceniania odległości, a przez to do wypadku. Ponadto soczewki w okularach gotowych nie posiadają żadnych atestów ani certyfikatów, nie gwarantują dobrych parametrów optycznych, jak chociażby należyte przenikanie, załamanie światła. Nie wspominając o należytych antyrefleksach, filtrach UV, chroniących nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem. Marketowe okulary wykonane są też ze znacznie gorszej jakości materiałów które dużo szybciej się zużyją i łatwiej ulegają uszkodzeniom. Nie posiadają również odpowiednich filtrów. masowo produkowane okulary przeciwsłoneczne w celu ograniczenia kosztów produkcji pozbawione są odpowiedniej jakości filtrów polaryzujących i uv, zazwyczaj jest to po prostu przyciemniony plastik, wywiera to negatywny wpływ na zdrowie naszych oczu, ponieważ  przyciemniona soczewka okularowa spowoduje poszerzenie źrenic jako naturalną reakcję oka na zmniejszoną ilość docierającego do niego światła, co spowoduje większe wystawienie oka na promieniowanie ultrafioletowe. Za kilka złotych nie kupimy nigdy dobrej jakości przeciwsłonecznych okularów, które byłyby w stanie zatrzymać oba typy wysokoenergetycznego promieniowania UVA i UVB.

Dokładne badanie wzroku jest abosutną podstawą właściwego wyboru soczewek okularowych.

Wada wzroku każdego z nas jest inna, trudno przecież o coś bardziej unikatowego niż nasze oczy. Ponadto, bardzo często wada oka lewego jest delikatnie inna wadzie oka prawego. Profesjonalne badanie wzroku wykonane przez wykwalifikowanego specjalistę i dobór właściwej mocy i innych parametrów soczewek okularowych, to pierwszy krok tworzenia okularów korekcyjnych.Następnym etapem jest wybór oprawki okularowej do fizjonomii twarzy pacjenta i anatomii jego głowy. Dla użytkownika okularów istotne są również aspekty wizualne, doświadczony optyk przykłada uwagę również do innych aspektów ważnych do stworzenia dobrych okularów, które zapewnią komfort i zdrowie pacjenta na jak najdłuższy czas. Ostatnim elementem tworzenia okularów jest wybór materiału z którego soczewki okularowe  zostaną wykonane. Tutaj również stajemy przed szerokim wyborem zaawansowanych materiałów optycznych które możemy dopasować do potrzeb i wymagań użytkownika. Do wyboru mamy między innymi szkło organiczne,  szkło mineralne, poliwęglan. Soczewki mogą być różnej grubości, w różnych profilach, indeksach, kolorach, fotochromowe, uszlachetnione specjalnymi powłokami polaryzacyjnymi, antyrefleksyjnymi, filtrującymi światło UV, odporne na zaparowanie, zarysowania, hydrofobowe i oleofobowe czy antystatyczne. Wszystkie są certyfikowanymi wysokojakościowymi produktami medycznymi.

Podsumowując, okulary należy kupować u optyka ponieważ:

Od jakości naszego widzenia zależy komfort naszego życia i łatwość w wykonywaniu codziennych czynności, oczy mamy jedne na całe życie, warto zatroszczyć się o nasz wzrok. Przyjdź do naszych salonów optycznych Optyga, by w miłej rodzinnej atmosferze, z pomocą doświadczonych specjalistów dobrać dla siebie najlepsze okulary.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.