Dobre widzenie to absolutna podstawa bezpieczeństwa podczas jazdy. Długa wyprawa to poważne wyzwanie dla naszych oczu, jak im w tym pomóc?

Ciągle zmieniająca się sytuacja na drodze wymaga od nas skutecznego postrzegania całego otoczenia. dobre okulary znacząco ułatwiają im ciężką pracę by dowieść nas bezpiecznie tam gdzie chcemy dotrzeć. jakie są dobre okulary do prowadzenia samochodu?

Prowadzenie samochodu jest jednym z największych wyzwań dla naszych oczu: musimy analizować sytuację na drodze przez cały czas i z każdej strony, przenosimy więc wzrok pomiędzy jezdnią, nawigacją oraz lusterkami wstecznym i bocznymi. Musimy być ciągle skoncentrowani i dostrzegać wszystko co dzieje się na drodze. Cały czas kontrolować ustawicznie zmieniające się warunki, położenie i prędkość wielu obiektów praktycznie w tym samym czasie. Niesamowite że 1/4 wypadków drogowych ma swój początek w  przeciążeniu zmysłu wzroku spowodowanego przez nieoptymalnie skorygowaną ostrością wizji, odbłyskami świateł reflektorów samochodów nadjeżdżających z przeciwka, mgłę, smog, deszcz, śnieg, światła drogowe, nasze oczy są tak zmęczone, że nie widzimy wszystkiego na drodze.  Musimy pamiętać o niesamowicie istotnym fakcie: czas reakcji kierowcy w 90% jest zależny od wzroku, zatem gorsza jakość widzenia oznacza spowolnioną reakcję kierowcy. Niekorzystne warunki pogodowe lub oświetleniowe często utrudniają widzenie i sprawiają, że podróż samochodem staje się męcząca. szczególnie olbrzymie znaczenie ma to przy długotrwałym prowadzeniu samochodu, dobre okulary mogą znacząco ograniczyć nasze zmęczenie i poprawić nasze bezpieczeństwo. Niektórzy profesjonalni kierowcy nawet bez wady wzroku korzystają ze specjalnie dobranych okularów by ograniczyć zmęczenie i poprawić widzenie, komfort i bezpieczeństwo na długich trasach.

jakie okulary do jazdy samochodem?

Po pierwsze, z dobrze dobraną korektą, jeżeli posiadasz wadę wzroku nawet nie myśl by prowadzić samochód bez okularów, to wspaniała maszyna, która zabierze nas tam gdzie tylko sobie zamarzymy, chociaż potraktowana nieodpowiedzialnie może zamienić się w kilkutonowy pocisk, który zabierze nam znacznie więcej niż byśmy sobie życzyli. Przeprowadź dogłębne badanie wzroku u okulisty by dobrać właściwą korektę w Twoich okularach. kiedy zadbaliśmy o najważniejsze, możemy się zrelaksować i jedziemy dalej,

Istnieje wiele powłok wzbogacających które uczynią naszą podróż znacznie bardziej przyjemną i bezpieczną, warto zacząć od filtrów antyrefleksyjnych, to bardzo wskazany element w który warto wyposażyć okulary drogowe, i to właśnie choćby dla nich, wielu profesjonalnych kierowców  bez wady wzroku decyduje się na okulary do jazdy samochodem, dobre antyrefleksy niwelują zniekształcenia obrazu spowodowane przez niekorzystne odbicia światła na przykład od rozgrzanej asfaltowej jezdni czy znaków drogowych, oślepiające światła reflektorów samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka, poprawiają też czystość widzenia, co znacząco wpływa na nasz komfort, powodując mniesze zmęczenie naszych oczu.

filtry UV blokują wysokoenergetyczne promieniowanie emitowane przez słońce oraz niektóre rodzaje oświetlenia, które ma wysoce negatywny wpływ na zdrowie i kondycję naszych oczu, powodując zmęczenie oraz przyspieszone starzenie zmysłu wzroku. promieniowanie to znajduje się wyżej progu widzialności dla naszych oczu dlatego bardzo często możemy sobie wogóle nie zdawać sprawy z jego obecności. ograniczenie dostępu światła ultrafioletowego pozwoli naszym oczom odetchnąć z ulgą. 

Filtry światła niebieskiego zmniejszają zmęczenie oczu spowodowane długotrwałym wystawieniem na działanie silnego światła słonecznego czy działania słabych jakościowo lamp reflektorów samochodowych. Dzięki temu zmniejszają znacznie zmęczenie, co poprawia komfort i bezpieczeństwo. Są bardzo wskazane zwłaszcza podczas długotrwałych podróży.

5 porad na temat lepszego widzenia podczas prowadzenia samochodu:

  1. Złe widzenie jest jedną z najczęstrzych przyczyn wypadków. Każdy kierowca powinien przynajmniej raz w roku poddać się profesjonalnemu badaniu wzroku. pozwoli to uniknąć niezauważonemu rozwojowi wady wzroku i zapewniając najbardziej optymalną korektę zadbasz o bezpieczeństwo twoje i innych uczestników ruchu drogowego.

  2. Porozmawiaj z optykiem o twoich indywidualnych potrzebach. Opowiedz jest charakter twojej jazdy, prowadzisz samochód długimi godzinami, pokonując tysiące kilometrów, czy raczej rawirujesz zatłoczonymi miejskimi ulicami, preferujesz prowadzenie nocą czy czujesz że w ograniczonym oświetleniu twoje oczy nie czują się aż tak komfortowo? Każdy szczegół ma znaczenie, Opowiedz nam o sobie i razem skomponujemy idealne okulary do twoich potrzeb!

  3. Przy zakupie okularów przeciwsłonecznych ważniejsze niż ciemne szkła są filtry UV i polaryzacyjne, to one chronią nas przed promieniowaniem i odblaskami światła których chcemy uniknąć.

  4. W słoneczne letnie dni nie zostawiaj ich w samochodzie na desce rozdzielczej. Soczewki okularowe, a zwłaszcza ultracienkie warstwy powłok wzbogacających nie przepadają za atakami wysokich temperatur. większość samochodów posiada odpowiedni schowek na okulary, dobrze traktowane posłużą nam przez wiele lat.

  5. Szerokość pola widzenia ma krytyczne znaczenie podczas prowadzenia pojazdu, najlepsze będą okulary o szerokiej soczewce i węższych oprawkach. istotny jest także dobór soczewek okularowych o możliwie najmniejszym współczynniku zniekształcania krawędzi obrazu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.