Soczewki kontaktowe nosić może praktycznie każdy, ale konieczna jest dbałość o higienę i dyscyplina użytkownika.

Soczewki kontaktowe są jednymi z tych produktów który bardzo szybko ewoluował i był udoskonalany na przestrzeni ostatnich lat. Wraz z pojawieniem się nowych generacji soczewek lista przeciwwskazania do ich stosowania radykalnie zmalała. Pośród nowej generacji soczewek kontaktowych są również takie, które zarejestrowane są jako soczewki opatrunkowe i można stosować je na rogówkę chorą, po urazie lub operacji. Dzięki niezwykłemu rozwojowi technologi soczewki kontaktowe stały się dużo wygodniejsze, cieńsze, bardziej elastyczne, zapewniają naszym oczom lepszy dostęp do tlenu, lepsze nawilżenie, lepsze samopoczucie naszych oczu.  Szacuje się jednak, że dla około niecałych 5% procent ludzi noszenie soczewek kontaktowych nie będzie możliwe.

Soczewki kontaktowe to bardzo komfortowe i wygodne rozwiązanie jeżeli należycie o nie dbamy, jednakże źle potraktowane potrafią się odgryść, czasami w naprawdę bolesny sposób, podrażnienie oczu czy ewentualna infekcja może doprowadzić do nieprzyjemnego stanu zapalnego powodującego ból oczu, ciągłe łzawienie nawet silną migrenę. Aby unikać ewentualnych problemów i nieprzyjemności związanych z użytkowaniem soczewek, pamiętaj by bezwzględnie dbać o ich higienę i higienę oczu. Przestrzegaj tych zasad a soczewki kontaktowe będą czystą przyjemnością:

  • Nie noś tej samej pary soczewek kontaktowych dłużej niż jest to zalecane przez producenta, nawet jeśli nie odczuwasz dyskomfortu.
  • Nigdy, pod żadnym pozorem, nie dotykaj soczewek brudnymi rękami!
  • Istnieją soczewki które możesz komfortowo nosić cały miesiąc bez zdejmowania, również spać z nimi, charakteryzują się one znacznie wyższą przepuszczalnością tlenu pozwalajc Twoim oczom swobodnie oddychać również podczas snu, nie należy jednak spać w soczewkach przeznaczonych do użytku tylko w trybie dziennym.
  • jeżeli odczuwasz dyskomfort, zdejmij soczewki kontaktowe, zdezynfekuj je w odpowiednim pojemniku, daj swoim oczom odpocząć. Jeżeli dolegliwości utrzymują się, skontaktuj się ze specjalistą.
  • Unikaj noszenia soczewek kontaktowych w okresie osłabienia lub choroby (np. migrena, przeziębienie lub grypa).
  • Soczewek nie powinno się nosić w środowisku zapylonym, suchym oraz gdy jesteśmy narażeni na działanie chemikaliów czy drażniących i żrących oparów, jeżeli jednaj jest to konieczne, na przykład w naszym środowisku pracy, rozważ użycie specjalnych okularów ochronnych.
  • zawsze powinno się zdejmować soczewki kontaktowe przed pływaniem, chlor, jakiekolwiek środki chemiczne i bakterie zawarte w wodzie mogą doprowadzić do podrażnienia oczu.
  • Pamiętaj by zdjąć swoje soczewki kontaktowe również przed wizytą w saunie lub solarium.
  • jeżeli masz uczucie uwierania pod powieką, wstrzymaj się od pocierania oczu, może to spowodować nieprzyjemne podrażnienie a także odwrócenie do góry nogami lub zgubienie soczewki. zazwyczaj wystarczy delikatnie nawilżyć oko używając do tego najlepiej specjalnych kropel do oczu które poleci ci specjalista lub soli fizjologicznej którą możesz znaleść w każdej aptece.
  • Jeżeli masz poczucie dyskomfortu swoich soczewek po spożyciu napojów alkoholowych, wiedz że alkohol zaburza gospodarkę wodną w naszym organizmie, w związku z tym nasze oczy szybciej wysychają i soczewki mogą podrażnić oko.

Soczewki kontaktowe są nowoczesnym i zazwyczaj bezproblemowym rozwiązaniem, które z lekkim sercem mogę polecić każdemu, traktowane właściwie będą niesamowitym elementem naszego życia, by służyć nam należycie wymagają poniekąd pewnej staranności i higieny Problemy pojawiają się zwykle w wyniku zaniedbania higieny przez użytkownika. Powikłania niezależne od pacjenta zdarzają się stosunkowo rzadko. Możesz spotkać się z dyskomfortem, nadmiernym łzawieniem, zaczerwienieniem oka, obrzękiem, chwilowym pogorszeniem widzenia, pieczeniem, swędzeniem lub kłuciem. Objawy te zwylke występują chwilowo, po zdjęciu soczewek z oka ustępują zazwyczaj w któtkim czasie. Nie należy ich jednak lekceważyć i przeciągać noszenie soczewek w razie wystąpienia tych objawów licząc że może zaraz przejdą, dbaj o swoje oczy, daj im odpocząć jeżeli czujesz że tego potrzebują. W razie powtażających się dolegliwości należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą.

Zdarzają się również cięższe komplikacje takie jak urazy rogówki czy różne zakażenia bakteryjne. Objawy wielu z nich są podobne do objawów komplikacji niegroźnych i dlatego w przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących zmian w oku, ważny jest natychmiastowy kontakt ze specjalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.