Brodzisz przez białe zaspy marząc o ciepłym domku, przekraczasz wytęskniony próg i… znowu biało! Zimą osoby noszące okulary zmagają się często z zaparowanymi okularami. To może być uciążliwe. ale nie musi!

Na pewno znasz to niesamowicie irytujące uczucie, kiedy zimową porą, wracając do domu odczuwasz zmęczenie takie że nie chce ci się nawet supłać butów, jednak nawet zanim to zrobisz, twój świat znowu porywa się bielą, potem pragniesz rozgrzać zmarznięte kości kubkiem gorącej czekolary/kawy/herbaty i.. tak, twoje okulary znowu to zrobiły. Gdzie jest to całe globalne ocieplenie?! już czujesz że zanim opatulisz się kołdrami i kocykami w łóżku by obejrzeć przed snem coś ciekawego, czeka cię to jeszcze raz, zaraz po prysznicu. Mgła na okularach pojawia się kiedy zachodzi zjawisko kondensacji pary wodnej w związku ze zmianą temperatury otoczenia naszych okularów. Najczęściej zdarza się to, gdy wracamy do domu z zimnego dworu (tudzież z pola, zależy kto gdzie chadza 😉 ), zdarza się to także w związku z nagłą zmianą wilgotności atmosfery wokół naszych okularów podczas picia gorącego napoju czy oddawaniu się relaksowi pod przysznicem. Każda osoba zainteresowana sportem wie również jak bardzo może to być irytujące kiedy nasze okulary zaparują czasem, w dokładnie tym momencie kiedy najmniej powinny, kiedy nasz wysiłek jest najbardziej intensywny. podniesiona temperatura ciała, parujący pot i szybki oddech plus zimne szkła okularów to umiarkowanie miłe połączenie. Mogą się z tym spotkać również osoby których praca wymaga noszenia maski, wtedy często się zdarza że nasz oddech kieruje się bezpośrednio na nasze soczewki. problem ten często dotyka ludzi u których precyzja pracy jest bardzo istotna, na przykład inżynierów, chirurgów, dentystów). Prędzej czy później dopada to jednak każdego z nas. Czas potrzebny na całkowite odparowanie tych mikroskopijnych kropelek wody z powierzchni naszych okularów zazwyczaj trwa parę chwilek i jest to sytuacja dla nas bardzo niewygodna.

Czy mogę sobie jakoś radzić z zaparowanymi okularami!

Oczywiście że tak, najprościej możesz swoje okulary przetrzeć, najlepiej specjalnie do tego przeznaczoną ściereczką z mikrofibry którą dostajesz od naszego optyka wraz z zakupem okularów. ale to nie wszystko, istnieją również specjalne preparaty hydrofobowe, opracowane z myślą o rozwiązaniu problemu zaparowujących okularów.Preparaty hydrofobowe w postaci chusteczek, ściereczek, w sprayu, tworzą na powierzchni soczewki okularowej specjalny mikrofilm o skomplikowanej w mikroskopijnej skali strukturze, który nie pozwala kropelkom wody przylgnąć do powierzchni soczewki. chroni to nie tylko przed zaparowaniem okularów ale również przed jakimkolwiek bezpośrednim kontaktem wody z powierzchnią szkieł. Zapomnisz o zaciekach i plamach pozostawionych przez krople deszczu, co więcej, czyni to powierzchnię dużo mniej podatną na zabrudzenia, na przykład pyłem. Umyj okulary do czysta, wysusz, spryskaj lub przetrzyj ściereczką i ciesz się czystymi okularami przez dłuższy czas. To niezwykle praktyczny wynalazek. Profesjonalne preparaty hydrofobowe są zupełnie bezpieczne dla twoich okularów. Nie powinny wpływać w żaden negatywny sposób na kondycję innych warstw wzbogacających soczewkę twoich okularów. Po potraktowaniu soczewek takim preparatem, czy w sprayu czy chusteczkach, efekt utrzymuje się zazwyczaj do kolejnego mycia okularów. Czasami niektórzy używają jako zamiennika kuchennych detergentów, co może być jako tako skuteczne na krótką metę, aczkolwiek nie z aż tak satysfakcjonującym rezultatem, i należy liczyć się z ryzykiem uszkodzenia filtrów przez aktywne chemicznie, agresywne środki czyszczące zawarte niekiedy w np. płynie do mycia naczyń, czy środkach do mycia szyb. Porozmawiaj z naszumi optykami i dowiedz się więcej na temat nowoczesnych rozwiązań hydrofobowych dla twoich okularów.

Istnieją też uszlachetniające powłoki soczewek które pokrywają fabrycznie w zaawansowanym procesie produkcji wytrzymałą powłoką hydrofobową, które skutecznie minimalizuje zaparowanie soczewek. Niemniej powłoki te także należy od czasu do czasu przetrzeć środkiem aktywacyjnym dla utrzymania maksymalnej efektywności działania powłoki co skutecznie zniweluje efekt zaparowanie szkieł.  Warto wspomnieć także że warstwy antyrefleksyjne są w pewnym stopniu hodrofobowe i oleofobowe. Najlepsze i najbezpieczniejsze środki poleci i pomoże w doborze wykwalifikowany zespół profesjonalistów naszych salonów optyczno okulistycznych optyga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.