Pierwsze lata życia naszych pociech to czas odkryć, beztroskich zabaw i intensywnego rozwoju. Również oczu. Czy wiesz co robić by zadbać o ich prawidłowy rozwój? Sprawdź jak dbać o dobry, zdrowy wzrok twojego dziecka.

Pierwsze lata naszych pociech to niezwykle fascynujący, intensywny czas. To czas odkrywania, poznawanie siebie i świata. Czas uciech i wyzwań, czas intensywnego rozwoju. W pierwszych latach życia rozwijamy się niezwykle szybko, nasz umysł chłonie wszystko jak gąbka, jest plastyczny jak plastelina, tworzą się pierwsze nawyki i wzorce zachowań, niezwykle szybko rozwijają się również nasze ciała w tym nasze oczy, już teraz zaczynają się adaptować do otaczającego nas świata, wytyczając szlaki, którymi w przyszłości będą podążać. Ważne jest by dopilnować zdrowego rozwoju naszych dzieci, by w przyszłości mogły cieszyć się szczęśliwym i zdrowym życiem.

pierwsze lata życia człowieka to okres bardzo intensywnego rowoju zmysłu wzroku, rozwój ten trwa w zasadzie jeszcze w okresie dojrzewania, ważne jest żeby zadbać o odpowiednie warunki dla jego kształcenia by pokierować nim do możliwie najbardziej optymalnego rozwoju. w tym artykule dowiesz się jak najlepiej zadbać o wzrok naszych dzieci i dlaczego jest to takie ważne.

Wzrok jest niezwykle istotny w procesach poznawczych. Przyjmuje się, że 80% informacji docierających do nas z otoczenia to informacje wzrokowe. Dobre widzenie jest niezwykle istone dla prawidłowego nawiązywania kontaktów z otoczeniem, przyswajania doświadczenia i wiedzy. Począwszy od nauki czytania i pisania, poprzez osiąganie dobrych wyników w okresie całego nauczania szkolnego, a skończywszy na wyborze odpowiedniego i dobrego zawodu.nie możemy przeoczyć też faktu, jak niezwykle istotny jest dobry wzrok w nawiązywani kontaktów z rówieśnikami, rozwijaniu relacji interpersnalnych i okrywaniu, eksplorowaniu otaczającego nas świata. Dbając o zdrowie naszych dzieci pamientajmy o systematycznej kontroli wzroku naszych podopiecznych.

W rozwoju zmysłu wzroku istotny jest ruch, zwłaszcza zabawa na świeżym powietrzu, gdzie dziecko ustawicznie przenosi swoją uwagę z miejsca na miejsce, ciągła zmiana akomodacji oka to istny trening, czyniący oczy dziecka bardziej aktywne i czułe. w pierwszych latach dziecka mięśnie oka rozwijają się najintensywniej a jednocześnie wytwarzają pamięć mięśniową i nawyki, które pozwolą utrzymać wzrok zdrowym przez długie lata. (Nie muszę chyba wspominać że ruch i zabawa na świerzym powietrzu z rodziną i przyjaciółmi wspiera zdrowy rozwój dziecka również w wielu innych dziedzinach życia 😉 ) Brak lub niewystarczająca stymulacja mięśni oka powoduje z kolei rozleniwianie oczu, przez co mięśnie oka nie są w stanie później w stanie zapewnić odpowiedniego napięcia gałki ocznej pozwalającego na odpowiednie wyostrzanie obrazu na odpowiednim dystansie, skutkując później powstawaniem krótkowzroczności i dalekowzroczności.  Nasze pociechy uwielbiają elektroniczne gadżety, nie unikniemy tego, elektronika stała się nieodłączną częścią naszego cywilizowanego świata, aczkolwiek możemy zminimalizować ryzyko problemów wzrokowych spowodowanych przez świecące ekrany. Nie pozwól dzieciom siedzeć zbyt blisko z nosem w ekranie, zadbaj również by nie korzystały z nich zbyt często i zbyt długo. Zwłaszcza wieczorem, światło niebieskie i ultrafioletowe emitowane przez ekrany powoduje pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego, utrudniając dzieciom zasypianie i kształtowanie właściwego cyklu dobowego. Na niektórych urządzeniach można ustawić tryb nocny, automatycznie ograniczający emisję światła niebieskiego po pewnej godzinie, najlepiej byłoby jednak by dzieci nie miały zbyt dużego kontaktu z ekranem 2-3 godziny przed snem. Również środowisko w którym żyjemy stało się bardziej zanieczyszczone co ma niebagatelny wpływ na nasze ciała, obecność wolnych rodników i innych zanieczyszczeń może obciążać nasze oczy. Dla tego warto dbać o dobrą zdrową dietę, pełną witamin i antyutleniaczy (np. witaminy A i E), o przebywanie na łonie natury (kolor zielony pomaga oczom się zrelaksować) czy nad morzem. warto jednak pamiętać że zdrowy tryb życia to nie wszystko i należy wzrok dziecka od czasu do czasu cyklicznie badać by w razie pojawienia się jakichkolwiek oznak nieprawidłowości móc reagować tak szybko jak to możliwe, dzięki czemu możemy uniknąć wady wzroku lub ewentualnie znacznie ją ograniczyć.

Najważniejszą rzeczą w profilaktycze i leczeniu wad wzroku jest jak najszybsze wykrycie problemów wzrokowych i wdrożenie odpowiedniego postępowania. Niezwykle łatwo jest przeoczyć początki pojawiania się dysfunkcji narządu wzroku. Nieskorygowana w porę wada wzroku może doprowadzić do powstawania nieodwracalnych zmian w układzie wzrokowym. Jeżeli nie skorygujemy zmian na czas będą się one pogłębiać. Bardzo łatwo uświadomić sobie jak istotnym w naszym życiu jest dobry wzrok, Wystarczy że zamkniesz na moment oczy i spróbujesz przejść się do drugiego pomieszczenia w swoim domu. nawet pozornie proste czynności jak chociażby stanie na jednej nodze, bez wsparcia zmysłu wzroku staje się dość trudne do wykonania. Dlatego tak ważne jest by możliwie jak najlepiej zabiegać o zdrowie naszych oczu. Nasze oczy rozwijają się niesamowicie szybko w pierwszych latach życia aż do późnego wieku dojrzewania. To właśnie wtedy istnieje największe prawdopodobieństwo pojawienia się i rozwoju wad wzroku. Jeżeli będziemy monitorować stan naszych oczu przez systematyczne badania, mamy możliwość wcześnie wychwycić pierwsze zmiany i zapobiec powstawaniu późniejszych powikłań. Lekarze zalecają badać wzrok naszych dzieci przynajmniej raz w roku. Dobrym pomysłem profilaktyki  zdrowotnej są przesiewowe badania wzroku prowadzone przez specjalistów w przedszkolach, szkołach i na uczelniach wyższych. Systematycznie prowadzone badanie oczu, pozwalają na wykrycie poważnych wad wzroku takich jak: nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm a nawet zez i podjęcie odpowiednich działań pozwalających skorygować powstałą wadę i powstrzymać jej pogłębianie. W związku z tym że niełatwo jest dostrzec pierwsze objawy zaburzeń funkcjonowania zmysłu wzroku, do tego nasze dziecko może nie być w stanie zasygnalizować nam pogorszenia wzroku gdyż zmiany następują stopniowo, a dziecko nie posiada punktu odniesienia, wszystkie dzieci powinny przechodzić cykliczne badania. Często nadwzroczność ukryta czy zez ukryty nie objawiają się typowymi łatwymi do zauważenia symptomami. Moment w którym zaczynamy dostrzegać że nasze dziecko mróży i pociera oczy świadczy o tym że wada wzroku stała się już na tyle poważna że powinno się natychmiast skontaktować ze specjalistą.

Sygnały świadczące o konieczności  bezwzględnego wykonania badań wzroku u dzieci to zwłaszcza:

  • mrużenie i tarcie oczu.
  • niechęć do czytania książek.
  • ograniczenie sprawności manualnej.
  • spowolnienie rozwoju.
  • częste bóle oczu i głowy.
  • zasłanianie jednego oka podczas pisania lub czytania.
  • brak koncentracji, nadpobudliwość.
  • złe samopoczucie, irytacja, apatia.
  • niewspółmierne z wkładanym wysiłkiem w naukę oceny w szkole.
  • wycofanie z relacji społecznych.

Badanie wzroku powiniśmy wykonanać zwłaszcza u dzieci ze stwierdzoną dysleksją. U pewnej Części z nich może występować nierozpoznana optodysleksję, która po wykonaniu odpowiedniej korekciy wzroku znika zapewniając dalszy prawidłowy rozwój naszego dziecka. Pamiętajmy zatem jak istotny jest wzrok u naszych dzieci i kontrolujmy go systematycznie. Dziecko samo nam nie powie, że źle widzi, nawet niekoniecznie dla tego że będzie się wstydzić, może tego po prostu zwyczajnie nie zauważyć, nie posiadając świadomości iż mogłoby widzieć lepiej. Dziecko nie ma skali porównawczej. To naszą odpowiedzialnością jako rodzica jest obserwować uważnie nasze dzieci i wykonywać systematyczne badania ich wzroku. Przyjdź do nas i umów swoje dziecko na kontrolne badanie wzroku, w komfortowym dla siebie terminie wykonane przez wysokiej klasy specjalistów firmy Optyga. Odpowiednia troska o wzrok naszych pociech we wczesnych latach ich życia jest niezykle istotnym czynnikiem decydującym o ich przyszłym zdrowym i szczęśliwym życiu.

Równie istotne co prawidłowa diagnoza, jest dobór właściwiej oprawki i prawidłowe wykonanie okularów dziecięcych. Przy wyborze okularów Ważna jest nie tylko ich funkcjonalność jak również i estetyka. Od tego czy naszemu dziecku okulary spodobają się i je zaakceptuje będzie w dużej mierze zależało jak szybko się do nich zaadoptuje i je zaakceptuje. Dla dziecka okulary to nowa sytuacja, której może z początku się obawiać. Należy zapewnić dziecku odpowiednie wsparcie i napełnić je zrozumieniem że zostanie w nowym wizerunku akceptowane przez rodzinę, swoje rówieśnicze środowisko i przyjaciół. Od tego zależeć będzie systematyczne ich noszenie przez naszą pociechę. Warto skorzystać ze wsparcia doświadczonych we wprowadzaniu dzieci w świat okularów specjalistów salonów Optyga, z radością będziemy wspierać twoje dziecko w dokonać wyboru i wejściu w świat okularów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.